Svensk Rörstrand fajance bakkebord med rektangulær bakke, dekoreret i blåt , centralt med en rocaille og blomster cartouche indrammet af blomsterranke. Bagsiden signeret og dateret: Rörstrand 10/3 1768, malersignatur E.W.B. for Erik Wallberg; pris 36 dalare. Ilagt rokoko bord/underdel af malt træ, cabriole ben prydede med rocailler og kæmninger i relief. I siderne lysudtræksbakker. H. 77 cm L. 71 cm B. 49 cm.
Proveniens: Käthe & John Marsings samling.
Møbler, ure, sølv, bronze, porcelæn og tæpper, 30. november 2022