Antik Ersari nomade torba, central Asien, Turkmenien. Torba er betegnelsen for en særlig type nomade opbevaringstekstil. Central geometrisk gül flankeret af stiliserede blomster. 19. årh. 172×48.
Proveniens: Erhvervet i ca. år 2000 hos den københavnske tæppehandler Hans Elmby som havde Turkmenske tæpper som sit speciale og udgav flere udstillingskataloger med antikke turkmenske tæpper, tekstiler og vævede nomade brugsgenstande.
Bagside mangler. Mindre reparation ved ene side.
Ældre malerier, møbler og varia, 20. september 2021
18 bud