Godfred Christensen (f. København 1845, d. sst. 1928)
Parti fra Rom med udsigt mod Colosseum og Konstantinbuen. Sign. G. C. Olie på mahogni. 24×33.
Betegnet på bagsiden på en etiket: “Udsigt: Foraar 1874, fra Ruiner paa Kejserpaladserne* i Rom med Colosseum, Konstantinbuen og Klostret St. Buonaventura, hvor Maleren Küchler var Munk (se figuren), i Baggrunden skimtes det snedækkede Leonessa i Abruzzierne, malet af Godfred Christensen 1926 paa et gammelt ”Anlæg“ ad Billedet”. * Palatinerbjerget.
Mindre Retoucheringer.
Ældre malerier og møbler, 10. december 2018