Lauritz Hartz (f. Frederiksberg 1903, d. Nykøbing S. 1987)
“Landskab med huse. Glatved”, 1932. Sign. Hartz på bagsiden. Olie på lærred. 69×94.
Udstillet: Corner 29.12. 1987, nr. 57. Bagside med udklip fra udstillingskataloget.
Medfølgende avisnekrolog samt kopi af ovennævnte udstillingskatalog.
Mindre krakeleringer samt afskalninger. Herudover god stand.
Moderne kunst og design, 9. april 2024