Dansk guldaldermaler, ca. 1850
Parti fra Rafaels atelier i Villa Borgheses Have i Rom. Ved atelieret står to herrer i samtale. Den er ene har stor lighed med billedhuggeren Bertel Thorvaldsen. Usigneret. Olie på lærred. 27×36.
Motivet var utrolig populært blandt malerne i det 19.årh bl.a. har de danske malere C. W. Eckersberg, Martinus Rørbye, Jørgen Roed og Henrich Buntzen gengivet det ikoniske hus. Villaen blev også kaldt Casa Cenci. Den eksisterer ikke i dag.
Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt: fine-art@bruun-rasmussen.dk Mindre krakeleringer.
Malerier og tegninger, 26. november 2019