Albert Mertz (f. København 1920, d. Slagelse 1990)
“Ukendt signal”, Paris 1964. Sign. og dateret med titel på bagsiden. Olie på lærred. 46×55.
Litteratur: Værket vil blive registreret i “Albert Mertz Catalogue Raisonné”, www.albertmertz.dk Udstillet: Esbjerg Kunstforening ,1967.
Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt: modernart@bruun-rasmussen.dk
Malerier, skulpturer og grafik, 4. marts 2020