Ruth Smith (f. Vágur, Suduroy 1913, d. sst. 1958)
Portræt. Usign. Radering. Bladstørrelse 11×8.
Proveniens: Hidrører direkte fra kunstnerens familie.
Undersøgt i ramme. Papiret er gulnet. Misfarvninger. Fugtskjolder. Limrester fra montereing kan ses på papirets forside.