Harald Slott-Møller (f. København 1864, d. sst. 1937)
Ung, nøgen pige i et landskab med bjerge og bygninger i baggrunden. Usigneret. Olie på lærred. 113×53.
Proveniens: Harald Slott-Møllers dødsboauktion 1938 (stempel herfra på bagsiden).
Behov for overfladerensning. Mindre afskalninger, primært ved nedre kant.
Ældre malerier, møbler og varia, 24. januar 2022