2327/​526

Poul M. Volther (f. 1923, d. 2001)

“Corona - 50 years”. Lænestol med stel af wengé. Sæde og rygstykker betrukket med let patineret naturskind. Model EJ 5-S. Formgivet 1964. Udført og mærket hos Erik Jørgensen, med plakette mærket Limited edition, No. 001, 2014.

Litteratur: Mobilia nr. 121–122, august-september 1965.

Modellen er en videreudvikling af “Pyramidestolen” fra 1953.

Stand

Fremstår med mindre alders- og brugsslitage. Enkelte ridser og mærker.

Auktion

Moderne kunst og design, 4. juli 2023

Kategori
Vur­dering

30.000 DKK

Hammerslag

Ikke solgt