2045/926
Piet Hein, m.fl. (f. 1905, d. 1996)
“Roulette” og kinaskak. To spil af teak, palisander, lyst og sort træ. Udført og mærket hos Skjøde, Skjern. L. 24–58. (2)
Brugsslitage. Nogle ridser og mærker. Enkelte manglende brikker.
Moderne kunst og design, 3. november 2020
Vurdering
Hammerslag