1405/​21

Jørgen Roed (efter Wilhelm Marstrand) (f. Ringsted 1808, d. København 1888)

Portræt af handelsmand Hans Puggaard (1788–1866) i gul vest og lysebrun jakke. 1853. Usigneret. Betegnet på etiket på blændramme Rhoed. Olie på lærred. 75×62.

Marstrands maleri er dateret 1853.

Proveniens: Familien Hartmann, Fuglsang, Lolland.

Mindre krakeleringer.

Ældre malerier og møbler, 27. januar 2014

Vur­dering

20.000 DKK

Hammerslag

38.000 DKK

(Autobud) 38.000 DKK
36.000 DKK
(Autobud) 27.000 DKK
26.000 DKK
25.000 DKK
(Autobud) 24.000 DKK
23.000 DKK
14.000 DKK