Jørgen Roed (efter Wilhelm Marstrand) (f. Ringsted 1808, d. København 1888)
Portræt af handelsmand Hans Puggaard (1788–1866) i gul vest og lysebrun jakke. 1853. Usigneret. Betegnet på etiket på blændramme Rhoed. Olie på lærred. 75×62.
Marstrands maleri er dateret 1853.
Proveniens: Familien Hartmann, Fuglsang, Lolland.
Mindre krakeleringer.
Ældre malerier og møbler, 27. januar 2014