1813/511
Josef Hoffmann (f. Pirnitz 1870, d. Wien 1956)
“Buenos Aires”. Armstol af bejdset bøg, betrukket i sæde og ryg med blomstret møbelstof. Udført og mærket med label hos J. & J. Kohn, Wien. Ca. 1910.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker.
Moderne kunst og design, 27. marts 2018
Vurdering
Hammerslag