873/​116

Ushabti af ægyptisk fajance stående mumieformet mandsfigur med paryk og skæg (mangler), krydsede arme, ryg og ben rigt dekoreret med hieroglyffer. Sentid 26.-30. Dynasti, 663–343 f.Kr. H. 18,5 cm.

Proveniens: Fra en dansk samling. Ervervet i 1940erne.

Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt varia@bruun-rasmussen.dk

Møbler, varia & tæpper, 20. september 2017

Vur­dering

10.000 DKK

Hammerslag

7.000 DKK