Mogens Zieler (f. København 1905, d. Odder 1983)
Henry Heerup (f. København 1907, d. sst. 1993)
J. F. Willumsen (f. København 1863, d. Cannes 1958)
Jan Garff (red.): Moderne dansk grafik og lyrik. Kbh 1960. 39 digte med ledsagende originale træsnit, litografier eller linoliumstryk trykt på ubeskåret bøttepapir. Orig. helbind i ufarvet niger, ubeskåret med topguldsnit. Med orig. smudsomslag, indlagt i den orig. kassette.
Kunst, antikviteter & design, 26. marts 2020
19 bud