To japanske tantoer af elfenben, rigt udskåret skede med figurer og greb i form af fisk. 20. årh.s første halvdel. L. 39–47 cm. (2)
OBS: der kræves en gyldig blankvåbentilladelse fra politiet for at dette emne kan udleveres. Visse lande uden for EU (tredie lande) forbyder import af effekter som indeholder materialer fra truede arter. Dette katalognummer kan være omfattet af en sådan bestemmelse, hvorfor det tilrådes potentielle købere at gøre sig bekendt med disse regler.
Alders- og brugsslitage, nogle revner i elfenben og let adskilte led. En mangler endetip.
Ældre malerier, møbler og varia, 3. februar 2020
25 bud