Evald Nielsen (f. Stubbekøbing 1879, d. Frederiksberg 1958)
“No. 3” og “No. 6”. Bestik og serveringsdele af sølv. Udført og stemplet hos Evald Nielsen. Vægt eksklusive dele med stål 412 g. (31)
Bestående af:
“No. 6”: 5 frugtknive med sølvblad L. 16,7., 12 mokkaskeer L. ca. 9,5.
“No. 3”: 12 kaffeskeer L. ca. 11,4., 1 serveringsspade med cirkulært stållaf L. 19., 1 tomatkniv L. 19.
Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. Samtlige bestikdele med indgraveret “T” på bagsiden af skaft. Nogle dele med mørke mærker hidrørende fra kontakt med elastikker.