2432/572
Poul Henningsen (f. Ordrup 1894, d. Hillerød 1967)
PH-4/3. Standerlampe med forniklet stel og fod af malet metal, fatningshus og top af bakelit, skærme af flerlags opalglas monteret på støbt skærmophæng. Udført hos Louis Poulsen. 1930erne. H. 158.
Stand
Brugsslitage. Nogle ridser og mærker. Der garanteres ikke for funktionaliteten.
Eftersyn
I
Aarhus
Auktion
Kategori
Sælges
Vurdering
Næste bud
Dit maksbud
4 bud
Tidspunkt | Byder | Bud |
---|---|---|
1106678 | ||
959919 | ||
165774 | ||
1106678 |