J & E Stevens
Tre amerikanske mekaniske sparebøsser af bemalet støbejern, bestående af Tammany Bank modelleret i form af den amerikanske politiker William Magear Tweed (1823–1878), mrk. PATD June 8 1875; Bull dog bank, mrk. PATD. April 27 1880; Creedmoor Bank i form af soldat. Utydeligt mærket. 19. årh.s slutning. H. 14–19. (3)
Afskalninger, ridser og mærker. Fremstår med alders- og brugsslitage. Bull dog bank mangler dæksel.