2447/78
To manglebrætter af bemalet træ, prydede med karvesnit, initialer og årstal anno 1779 og 1896, begge med greb udskåret i form af hest. 18.-19. årh. L. 58 og 60. (2)
Det ene med reparation og revne i træet. Det andet med revne ved greb, atypisk montering af greb, monteret med øje. Enkelte ormehuller.
Vurdering