Erling Christoffersen (f. 1953)
“Planken ud II”. Skulpturel chaiselongue / dækstol af formbøjet eg. Sæde samt ryg perforeret med cirkulært mønster langs midten. Udført af snedkermestrene Jens Christian Kjerulff & Daniel Kristiansen, med plakette. L. 160.
“Egetræ er valgt, da stolen skal kunne tåle en byge. Den massive planke er skåret ud i tre 5 mm tykke skaller, som er spændt og limet i facon. Sædet er derefter skåret igennem på midten og samlet igen efter en tilspidsning mod enderne. Således fremkommer et dobbeltkrumt sæde, som giver en større komfort. Samlingen er markeret med en perforering, som også tillader regnvandet at løbe ud.” - Erling Christoffersen (www.ec-design.dk)
Enkelte overfladeridser og -mærker.
Moderne kunst og design, 31. maj 2016
11 bud