Nils Thorsson (f. Eslöv 1898, d. 1975)
Cirkulær skål af stentøj, indvendigt med organisk mønster i relief. Dekoreret med celadonglasur. Sign. monogram. Kgl. P. H. 10. Diam. 22,5.
Almindelig brugspatina, herunder nogle ridser og mærker - især på indersiden.
Moderne kunst og design, 27. oktober 2020
32 bud