Kristian Zahrtmann (f. Rønne 1843, d. København 1917)
“En Dreng der sidder paa et Stengærde og skærer en kæp”. Sign. monogram 1906. Olie på lærred. 73×86.
H. Chr. Christensens fortegnelse over Kristian Zahrtmanns malerier nr. 594. S. Danneskjold-Samsøes fortegnelse over Kristian Zahrtmanns malerier nr. 980.
Proveniens: Direktør Aage Bramsen. Bruun Rasmussen auktion 552, 1991 nr. 508 afb. s. 88.
Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt: fine-art@bruun-rasmussen.dk
Malerier og tegninger, 25. februar 2020