2049/​7014

Maske af udskåret patineret træ belagt med rødt pigment og kaolin samt monteret med bast og flettet naturmateriale. Pende folket, D. R. Congo. H. eks. stand ca. 27 cm.

Proveniens: Ex. Gammel belgisk privatsamling, Ex. Ole Christensen collection, Denmark.

Tribal art, 6. december 2020

Vur­dering

15.000–20.000 DKK

Hammerslag