905/1026
Poul Kjærholm (f. Østervrå 1929, d. Hillerød 1980)
“PK 80”. Daybed med stel af matforkromet stål. Løs madras betrukket med dybthæftet patineret cognacfarvet skind. Finérplade af grålakeret træ. Formgivet 1957. Udført 1970'erne hos E. Kold Christensen, stemplet. L. 190.
Sølv, keramik, møbler, belysning og tæpper, 9. december 2021
Vurdering
Hammerslag