L. A. Ring (f. Ring 1854, d. Roskilde 1933)
Susåen. Broen og møllen ved Karrebæksminde. Sign. L. A. Ring 97. Olie på lærred. 30×35.
I Statsministeriet hænger et større maleri fra året efter (60×82, 1898) med samme motiv - dog set på længere afstand, så mere af Susåen er med (Litteratur: Udstillingskataloget “L. A. Ring. På kanten af verden”, 2006 afb. s. 96).
Malerier, 27. september 2010