Tysk skibskronometer med kardansk ophæng af messing, kasse af mahogni med låg af glas, forsølvet skive med minutviser, mærket 'C.F. Hanneke, Bremerlehe', nr. 983. 19. årh. H. 16. B. 15. D. 15,5.
Faktura på reparation fra 1989 medfølger. Lille afslag på hjørne af kassen. Fremstår med alders- og brugsslitage. Der gives ingen garanti for værkets funktion. Optræksnøgle medfølger. Nøgle til kassen mangler.