2142/​653

Arne Bang (f. Frederiksberg 1901, d. Fensmark 1983)

Kande af stentøj modelleret med fabeldyr, dekoreret med grøn og grålig glasur. Svungen hank af bambus omviklet med flet. Sign. monogram, 151. H. 16.

Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. Tud med kalkrester. Hank med smuds. Afslag på fodrand.

Moderne kunst og design, 19. oktober 2021

Vur­dering

2.000 DKK

Hammerslag

4.400 DKK

31 bud

4.400 DKK
4.200 DKK
(Autobud) 4.000 DKK
4.000 DKK
3.600 DKK
(Autobud) 3.400 DKK
3.400 DKK
3.200 DKK
(Autobud) 3.000 DKK
3.000 DKK
(Autobud) 2.700 DKK
2.600 DKK
(Autobud) 2.400 DKK
2.300 DKK
(Autobud) 2.100 DKK
2.000 DKK
(Autobud) 1.750 DKK
1.700 DKK
(Autobud) 1.650 DKK
1.600 DKK
1.550 DKK
(Autobud) 1.500 DKK
1.500 DKK
1.450 DKK
(Autobud) 1.400 DKK
1.350 DKK
1.300 DKK
(Autobud) 1.250 DKK
1.200 DKK
1.050 DKK
1.000 DKK