2120/825
Overskærm til “Søndergaard park lygten”. Loftslampe af irret kobber. Indvendigt hvidlakeret. Udført hos Louis Poulsen. Diam. 70.
Litteratur: LP katalog 1953.
Brugsslitage, herunder ridser, mærker og irring. Nyere ophæng, ledning, fatning, montering og møtrikker. Der garanteres ikke for funktionaliteten.
Moderne kunst og design, 18. maj 2021
Vurdering
Hammerslag