2120/​825

Overskærm til “Søndergaard park lygten”. Loftslampe af irret kobber. Indvendigt hvidlakeret. Udført hos Louis Poulsen. Diam. 70.

Litteratur: LP katalog 1953.

Brugsslitage, herunder ridser, mærker og irring. Nyere ophæng, ledning, fatning, montering og møtrikker. Der garanteres ikke for funktionaliteten.

Moderne kunst og design, 18. maj 2021

Vur­dering

5.000 DKK

Hammerslag

2.000 DKK

2.000 DKK