921/​878

Poul Kjærholm (f. Østervrå 1929, d. Hillerød 1980)

“PK 24”. Chaiselong med stel af fjederstål. Sæde og ryg af flettet peddigrør. Nakkepude betrukket med rødt farvet skind skind. Udført ca. 1976 hos E. Kold Christensen, ej stemplet. L. 155.

Proveniens: Erhvervet af nuværende ejer på Den Permanente i 1976.

Vur­dering

75.000–100.000 DKK

Hammerslag

90.000 DKK