Ernst Laub (f. Nykøbing Falster 1839, d. Avent ved Genfersøen 1867)
Interiør med en familie i et køkken. Sign. E. Laub. Olie på lærred. 70×65.
Behov for let overfladerensning. Minimale krakeleringer. Minimale afskalninger samt et par enkelte nålehuller langs kanter.
Ældre malerier, møbler og varia, 20. september 2021