Dansk møbeldesign, Erik Buck
Fritstående skrivebord af Rio-palisander, front med fire skuffer, bagside med tre hylder. Samt armstol af Rio-palisander, sæde og ryg betrukket med lyst brunt skind. Model OD 50. Udført og mærket hos Oddense Maskinsnedkeri. 1960'erne. (2)
CITES-certifikat gyldigt indenfor EU medfølger.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Skrivebord med ridser og vandmærker på bordplade og stel. Stel med let løse samlinger. To øverste skuffer med stødmærker og finérafslag. Stol med falmede armlæn og enkelte vandmærker. Betræk med pletter.
Moderne kunst og design, 4. august 2015
16 bud