Russisk sunrise cigaretetui af sølv, indvendigt forgyldt, låg prydet med den mitrakronede kejserlige russiske dobbeltørn, lukke af guld prydet med cabochonslebet blå safir. Mestermærke JT, Skt. Petersborg 1899–1908, lødighed 84. Vægt 134 g. L. 9,1.
I tilhørende æske. Foræret til nuværende ejers farfar, der var embedsmand hos Københavns Havnevæsen, i forbindelse med zarens besøg.
Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. Enkelte mindre buler.
Ældre malerier, møbler og varia, 5. august 2024