905/​66

Holger Drachmann (f. København 1846, d. Hornbæk 1908)

“Sommereftermiddag ved London Bridge”. Sign. Holger Drachmann 1874. Olie på lærred. 61×93 cm.

Udstillet: Charlottenborg 1874 nr. 340 (tillægget).

Proveniens: Bruun Rasmussen auktion 173, 1964 nr. 35, afb. s. 13. Bruun Rasmussen auktion 177, 1965 nr. 229, afb. s. 35.

Malerier og tegninger, 30. november 2021

Vur­dering

60.000–80.000 DKK

Hammerslag