2444/​56

Kinesisk foldeskærm af bejdset træ, udskåret med dragehoveder, flagermus og ornamentik, prydet med silkepaneler. 20. årh.s begyndelse. Hvert panel 175×36.

Diverse løse og manglende lister samt afmonterede stykker stof medfølger. Løse hængsler. Ridser og mærker. Brugsslitage.

I Aarhus
Vur­dering

3.000–4.000 DKK

Hvordan fungerer maksimumbud?