900/​116

Fransk empire kaminur af forgyldt og patineret bronze samt 'Rouge griotto' marmor efter model af Claude Michallon (1751–99), urhus flankeret af Amor og Psyke. Skiven sign. Lesage eléve de Breguet. 19. årh.s begyndelse. H. 53. B. 38. D. 16.

Illustrated: Hans Ottomeyer / Peter Pröschel, Vergoldete Bronzen, Klinkhardt & Biermen, München, 1997, pp. 350, illustrated fig. 2.

Konditionsrapport ved forespørgsel. Uret fungerer, men der garanteres ikke for funktionaliteten.

Malerier, møbler, tæpper, kunsthåndværk og bøger, 8. marts 2021

Vur­dering

40.000–50.000 DKK

Hammerslag

48.000 DKK