Ubekendt kobberstikker, 18. årh.
Portræt af Zar Mikhail I af Rusland (1596–1645), regent fra 1613, den første zar af Romanov-slægten. Usigneret. Kobberstik. Lysmål 29,5×18,5.
Nærværende portræt er antagelig en frontispiece fra en bog.
Undersøgt i ramme. Papiret er gulnet med enkelte fugtpletter og folder.
Russisk tema, 7. juni 2021