893/​211

Schleswig-Holstensk Barok chatol med senere Louis XVI overdel af fineret valnød og forgyldt træ, buet top med centreret mandlig profil portræt og løv flankeret af drejede vaser, over et par døre med spejlglas, skråskriveklap bag hvilken interiør med små skuffer og spejldør, underdelen med en smal skuffe og tre store buede ligeknækkede skuffer med beslag og håndtag af forgyldt bronze. Chatollet 18. årh.s begyndelse og kabinettet 18. årh.s slutning. H. 231 cm. W. 118 cm. D. 63 cm.

Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt: furniture@bruun-rasmussen.dk

Møbler, tæpper og varia , 26. februar 2020

Vur­dering

100.000–150.000 DKK

Hammerslag

95.000 DKK