2116/773
Børge Mogensen (f. Aalborg 1914, d. Gentofte 1972)
Øreklapstol med ben af valnød, sider, ryg samt løse hynder betrukket med brunt skind. Model 2204. Udført hos Fredericia Stolefabrik.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker. Skind med overfladeridser og mærker.
Moderne kunst og design, 20. april 2021
Vurdering
Hammerslag