1517/1696
Kinesisk teskrin af lakeret træ, dekoreret i guld med ladskabsmotiver, indvendig med fire beholdere af tin. 19. årh. H. 15 cm. B. 38 cm. D. 27 cm.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Talrige afslag. Nøgle medfølger. Ridser og mærker. Krakeleringer.
Varia, 23. april 2015
Vurdering
Hammerslag