Thorald Læssøe (f. Frederikshavn 1816, d. København 1878)
Klippekystparti fra Capri med “I Faraglioni” i baggrunden. Usigneret. Olie på papir monteret på lærred. 39×53.
Udført under malerens ophold på Capri i sommeren 1851 jævnfør breve fra Læssøe til Lorenz Frölich dateret Capri 4. juni og 30. juni 1851 samt brev til Johan Bravo dateret Sorrento 4. august 1851.
Proveniens: Nedarvet fra kunstneren til dennes efterkommere.
Malerier og tegninger, 30. november 2021