2434/205
Kinesisk plakette af porcelæn, dekoreret i farver med mytisk sceneri. Signeret Qi Shi og antagelig dateret 1944. Indrammet. Republic 1912–1949. Lysmål 37,5×24,5 cm.
Proveniens: Fra en dansk privatsamling. Erhvervet i Kina i 1960erne.
Minor wear, a small surface glaze chip on rock. A small chip at side of plaque.
Fra
i
Vurdering
893068 |