Gerhard Henning (f. Stockholm 1880, d. Hellerup 1967)
“Siddende Kvinde”, ca. 1936. Sign. G. Henning, No. V. Patineret bronze på sokkel af sortmalet træ. Samlet H. 25. B. 26. D. 14.
Litteratur: Version i ubrændt lertøj (1936) gengivet i “Fotografier af dansk billedkunst: Gerhard Henning”, Danmarks Kunstbibliotek, www.kunstbib.dk, Image DAK 143–004. Proveniens: Dansk privatsamling.
Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt: modernart@bruun-rasmussen.dk
Malerier, skulpturer og grafik, 23. september 2020