2232/15
Et par næsten identiske franske saltkar af sølv, indvendigt forgyldte. Begge stemplet med uidentificeret mestermærke AL. Det ene saltkar endvidere stemplet Montpellier (charge og discharge) 1774–1780; det andet saltkar stemplet med mestermærke AL tre gange. Begge stemplet med senere lødighedsstempler i form af både vildsvinehoved (Paris 1838–1962) og Minerva hoved (Paris 1838–1973) for lødighed minimum 800. Vægt 170 g. H. 5 cm. L. 9 cm. (2)
Fremstår med alders- og brugsslitage.
Ældre malerier, møbler og varia, 8. august 2022
Vurdering
Hammerslag