Biblia Latina
Biblia Latina (fragment). [Incipit epistola sanct Hieronymi ad Paul.Presbyterum.]. [Venedig: Franz Renner 1480]. 8vo/4to. To kolonner. 51 linjer. 158 blade (fra blad 261 (sign. 4) til blad 422 (sign. 18.12), men mangler bladene 313, 340, 397 og 422. Omfatter: Profeternes Bog fra Jeremias 10. Kap. og hele det nye Testamente og kan således betragtes som sidste halvdel af Biblen, dog mangler her tilsidst hebraiske noter. Ukomplet. Bladmål: 24×16.5 cm. Nogle blade med vandmærket af en lille kronbladet blomst. Med gennemgående, elegante håndkolorerede initialer (rød og blå). Med håndskrevet information (på dansk, 20 årh.) om bibelen sidst i bogen. Mindre fugtpletter i øverste margin. Indb. i nyere halvbind af maroquin med træpermer.
Et smukt eksempel på et tidlig venetiansk bogtryk.
Proveniens: Bogsamler og Æresmedlem i Dansk Bibliofilklub, Flemming Erik Pedersen (1931–2020).
Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt: books@bruun-rasmussen.dk
Bøger og manuskripter, 16. september 2020