895/​57

Carl Holsøe (f. Aarhus 1863, d. Asserbo 1935)

Interiør med en ung kvinde, der sidder ved vinduet. Sign. Carl Holsøe. Olie på lærred. 60×50.

Proveniens: Bruun Rasmussen auktion 589, 1993 nr. 1, afb. s. 4. Herefter amerikansk privatsamling.

Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt: fine-art@bruun-rasmussen.dk

Malerier, 9. juni 2020

Vur­dering

80.000–100.000 kr.

Hammerslag

70.000 kr.