2008/749
Ole Wanscher (f. Frederiksberg 1903, d. Charlottenlund 1985)
“Colonial”. Et par armstole samt tilhørende kvadratisk sofabord af ask. Sæder udspændt med flet, løse hynder i sæde samt ryg betrukket med rødt skind. Model PJ 149. Formgivet 1949. Udført og mærket hos P. Jeppesen. Bord: H. 52. L. 59. B. 59. (3)
Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. Skind med overfladiske krakeleringer efter normal brug.
Moderne kunst og design, 18. februar 2020
Vurdering
Hammerslag