2008/​749

Ole Wanscher (f. Frederiksberg 1903, d. Charlottenlund 1985)

“Colonial”. Et par armstole samt tilhørende kvadratisk sofabord af ask. Sæder udspændt med flet, løse hynder i sæde samt ryg betrukket med rødt skind. Model PJ 149. Formgivet 1949. Udført og mærket hos P. Jeppesen. Bord: H. 52. L. 59. B. 59. (3)

Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. Skind med overfladiske krakeleringer efter normal brug.

Moderne kunst og design, 18. februar 2020

Vur­dering

20.000 DKK

Hammerslag

20.000 DKK

(Autobud) 20.000 DKK
20.000 DKK
(Autobud) 19.500 DKK
19.000 DKK
(Autobud) 18.500 DKK
18.000 DKK
15.000 DKK
14.500 DKK
14.000 DKK