Stor prydvase med låg af udskåret rosenkvarts, hanke i form af drager jagende den flammende perle, på siderne to par påfugle. Sen Qing. H. 27 cm. Med base af træ (2)
Proveniens: Generaldirektør for det kinesiske postvæsen Erik Tollefsen (senere navnet To Lo-sen) 1872–1938. Han kom til Kina i 1896 hvor han var i toldvæsnet men blev senere engageret i Postvæsnet og blev i Kina til 1932
Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt: asian@bruun-rasmussen.dk
Asiatisk kunst, 29. november 2019