1318/716
Evald Nielsen (f. Stubbekøbing 1879, d. Frederiksberg 1958)
Skål af hammerslået sølv samt fiskeserveringsspade af sølv. Udført og stemplet hos Evald Nielsen. Samlet vægt 258 gr. Skål: H. 6,5. Diam. 11,6. Serveringsspade; L. 26,5. (2)
Fremstår med alders- og brugspatina, herunder overfladeridser og mærker.
Moderne kunst og design, 30. april 2013
Vurdering
Hammerslag
30 bud