2415/705
Henning Koppel (f. København 1918, d. sst. 1981)
“Taverna”. Seks dele køkkentøj af kobber, indersider belagt med sølv og aluminium, skafter af stål. Bestående af to sauterpander, gryde og tre kasseroller. Udført og mærket Georg Jensen. Diam. 14–25. (6)
Let brugsslitage. Enkelte ridser og mærker.
Moderne kunst og design, 9. april 2024
Vurdering
Hammerslag