1320/​149

Abraham Pether (f. Chichester 1756, d. Southampton 1812)

Aftenscene med fuldmåne og personer ved en bugt. Sign. A. Pether 1801. Olie på lærred monteret på malepap. 45×61.

Retoucheringer, minimale afskalninger og mindre krakeleringer. Delvis løs montering mellem lærred og malepap, medførende buler i lærred.

Ældre malerier og møbler, 13. maj 2013

Vur­dering

10.000–15.000 DKK

Hammerslag

7.000 DKK

7.000 DKK